Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii II Otwarty Dzień Filozofii
II Otwarty Dzień Filozofii
Już drugi raz Instytut Filozofii organizuje w UIK Otwarty Dzień Filozofii. Tym razem odbył się on w czwartek, 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny, albo Dzień Wagarowicza. Uczniom szkół średnich z Małopolski i okolicznych województw zaproponowaliśmy aż 15 różnych aktywności filozoficznych (warsztaty, dyskusje i inne), do wyboru podczas czterech równoległych sesji. Wydarzenia pozwalały poznać filozofię z mniej znanej strony, w nietypowych kontekstach, bliską codziennemu życiu, a także pomocną w zrozumieniu literatury, poezji i sztuki. Tworząc program, szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy wątkom filozoficznym w literaturze, ale nie zapomnieliśmy o „twardych” problemach filozoficznych i lżejszych odsłonach filozofii. Wszystkie zajęcia miały formę interaktywną. Dzięki temu było mnóstwo przestrzeni do zaangażowania się i wyrażania swoich poglądów, pomysłów, własnych interpretacji i skonfrontowania ich z innymi filozofującymi uczniami, studentami i pracownikami Instytutu Filozofii.
W trakcie ODF: dr Ewa Odoj zaproponowała dwa warsztaty: „Czy istnienie zła jest dobrym argumentem na rzecz ateizmu?” oraz „SAPERE AUDE! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem!, czyli o filozofii czasów oświecenia”. Dr Magdalena Kozak poprowadziła aż 3 wydarzenia: „Portret Doriana Graya, czyli poza dobrem i złem Fryderyka Nietzschego”, „Pesymizm, katastrofizm, dekadentyzm w poezji K. Przerwy- Tetmajera w perspektywie filozofii”, a także „Dojrzewanie do wolności, czyli jak wyjść z jaskini platońskiej?”. Dr Robert Grzywacz SJ obok warsztatu pt. „Począwszy od „Nieczytania” Szymborskiej” zorganizował bardzo oryginalną aktywność ruchową, mianowicie, podchody filozoficzne. Mgr Maciej Jemioł poprowadził warsztat: „Wątki filozoficzne ukryte w grach video”. Prof. Anna Bugajska (filozofka z Instytutu Neofilologii) zajęła się ważnym tematem z zakresu totalitaryzmu: „Nadzorować i karać? Rok 1984 George'a Orwella a filozofia władzy Michela Foucaulta”. Dyskusję, pt. „Jaka filozofia życia: rozwój czy chwila obecna?” prowadzili między sobą i z uczniami prof. Piotr Sikora, dr Mateusz Pękala (filozof z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji). Mgr Karol Wołk poprowadził warsztat: „Czy normy moralne są takie same dla wszystkich ludzi, niezależnie od czasów i kultur, w jakich żyją?”. Mgr Maria Peszt skupiła się na francuskiej literaturze w zajęciach pt. „Filozofia pustyni w dziełach Antoine de Saint-Exupéry”. Dr Monika Kowalczyk (filozofka z Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa) poprowadziła warsztat: „Dlaczego coś nam się podoba?”. Dr Szczepan Urbaniak zaproponował filozoficzny warsztat filmowy wokół „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej. Natomiast studenci z Filozoficznego Koła Naukowego EIDOS, zaabsorbowali uczniów dylematami moralnymi w wydaniu wagonikowym.
Uczniowie mieli też chwilę, aby odetchnąć przy napojach zimnych i gorących oraz ciastkach, zobaczyć memy, które napłynęły w ramach naszego konkursu, wybrać sobie gadżety związane z UIK przy stoisku informacyjnym (studia, życie studenckie, itp.), podczas gdy nauczyciele spotkali się z wykładowcami IF w osobnej sali. W ODF wzięło udział około 100 uczniów z wielu miast: przede wszystkim z Krakowa, ale też z Rzeszowa, Częstochowy, Myślenic, Żor, Bochni... Było z nami nawet kilku finalistów olimpiady filozoficznej, którzy tydzień później wybieralio się na etap centralny do Warszawy.